زیلوی بافت میبد یزد، زینت‌بخش نمازخانه سازمان میراث‌فرهنگی

زیلوی بافت میبد یزد، زینت‌بخش نمازخانه سازمان میراث‌فرهنگی

به‌نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، این زیلو به‌ابعاد ۱۷۰ مترمربع با هزینه ۲۵۰میلیون ریال به‌دست ۱۰ هنرمند زیلو‌باف در کارگاه زیلوبافی میبد یزد در سه ماه بافته و پس از اتمام، به نمازخانه سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در تهران منتقل شد.
مفروش کردن مساجد و حسینیه‌ها با زیلوی دست‌بافت یزد، پیش از همه، کاری مؤثر در حوزه محیط‌زیست است که در کنار کمک به سلامت زیست‌محیطی باعث اشتغال‌زایی مستمر در جامعه نیز می‌شود. با این اقدام، مساجد و حسینیه‌ها را از فرش‌های ماشینی فاقد حس انسانی خالی می‌کنیم و ازین‌پس قصد داریم با زیلوهای دست‌بافت که حس انسانی را منتقل می‌کند روح انسانی را به این مکان‌های روحانی و عرفانی بازمی‌گردانیم.
ماده اولیه بافت زیلو پنبه است که به‌دلیل فقدان پُرز در آن، سلامتی تنفسی بافنده و مصرف‌کننده را به‌خطر نمی‌اندازد و ازهمین‌رو، زیلو را فرش سلامت نامیده‌اند. عمده‌ترین نقش به‌کاررفته در زیلو، «زلفک» با رنگ‌های آبی و سفید است که از دیرباز برای مساجد و اماکن مذهبی داخل و خارج ایران بافته می‌شده و نقش‌بندی و رنگ‌بندی‌اش کاملاً سنتی است و هماهنگ با فضای معنوی معماری اماکن موردنظر است؛ اما پرزهای فرش ماشینی الکتریسیته ساکن دارند که در درازمدت مشکلاتی برای سلامتی استفاده‌کنندگان ایجاد می‌کنند.
زیلوبافی در ۱۴ سال گذشته درحال از بین رفتن بوده تا اینکه ۱۰ سال پیش شخصی اقدام به احیای این رشته کرد و حمایت‌های معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی و دولت تدبیر و امید در چهار سال اخیر از هنرمندان و بافندگان زیلو، اعطای وام و آموزش این رشته‌ها به علاقه‌مندان جوان و زنان روستایی باعث احیا این رشته شد، به‌طوری که هم‌اکنون فقط در شهر میبد یزد ۱۵۰ هنرمند زن در کارگاه‌های خانگی مشغول تولید و بافت زیلو هستند.»
از دلایل استفاده از زیلو برای نمازخانه سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری می‌توان به مضرات مواد اولیه فرش‌های ماشینی اشاره کرد که معمولاً از مشتقات نفتی مانند نایلون تهیه می‌شوند که درواقع شکلی از پلاستیک هستند و به همین علت، هم قدرت کمتری در حفظ رنگ دارند و هم پس از مدتی استفاده دچار اعوجاج و شکست الیاف می‌شوند و در برابر شست‌وشو نیز به‌سرعت کیفیت خود را از دست می‌دهند، درحالی‌که زیراندازی مانند زیلو، ازآنجاکه با الیاف طبیعی پنبه بافته می‌شود، از هر لحاظ مانایی بالایی دارند.
پیش از این نیز با همکاری معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور، مسجد نهاد ریاست‌جمهوری با زیلوی اهدایی هنرمندان زیلو‌باف یزدی مفروش شده بود.

منبع خبر: پایگاه اطلاع رسانی میراث آریا